Wraz z odkryciem papieru doszło do ogromnego postępu w dziedzinie druku. Dzięki temu można było w skali niewyobrażalnej przedtem wpływać na społeczeństwo. Szybko okazało się, że sam druk nie wystarcza. Jak w każdej dziedzinie, liczyła się jego jakość. Z tego powodu udoskonalano czcionki i produkcję papieru.
Kartka odpowiedniego gatunku decydowała, czy warto było zapoznać się z daną publikacją. Obecnie posiadamy wiele gatunków papieru wykorzystywanych do druku związanych z jego przeznaczenie. Różnią się one między sobą techniką wykonania, grubością, kolorem, jakością oraz właściwościami chemicznymi i fizycznymi. Do słowników używa się papieru biblijnego, który umożliwia powielenie wielu stron przy zastosowaniu małej grubości. Mapy powielane są na papierze mapowym, a gazety na gazetowym. Umożliwia to zastosowanie odpowiedniej techniki dla konkretnego rodzaju druku. Do aktów państwowych i urzędowych stosuje się papier czerpany, który charakteryzuje się jasnoszarą, naturalną barwą.
Papier wartościowy ma matową, błyszczącą powierzchnię, należy do odmiany bezdrzewnej. Drukuje się na nim pieniądze, papiery wartościowe i znaczki. Wielobarwne ilustracje i opakowania wykonane techniką typograficzną powiela się na specjalnym papierze kredowym. Jest on też odpowiedni do wydrukowania na nim swojego CV. Książki rozpowszechniane są na papierze drukowym zwykłym. Do różnorodnych druków zwykłych stosuje się papier offsetowy. Odpowiedni wybór papieru sprawi, że cel informacji stanie się oczywisty na pierwszy rzut oka. Szybka identyfikacja pozwoli łatwo i bez udziału świadomości zaklasyfikować dany produkt. Można też wykorzystać tę wiedzę. Im produkt podany na lepszym papierze, tym jego realna wartość wyda się większa.
Tradycyjnie papier w Polsce dzieli się na:
- bibułka – do 28 g/m²
- papier – 28–160 g/m²
- karton – 160–315 g/m²
- tektura – powyżej 315 g/m²
- bibuła – 65–250 g/m², tylko w odniesieniu do materiałów o dużej chłonności